Nej z mořského světa

Největší silák ?

Nejen v moři, ale v celé živočišné říši, je kupodivu drobný korýš – strašek Odontodactylus scyllarus, který je schopen udeřit skutečně nadpozemskou silou. A jak to dělá ? Rychlým odpružením svého těla dokáže korýš vyvinout takovou sílu, že jediným úderem prorazí tvrdou ulitu mořského plže. Jeho úderu dodává sílu zvláštní útvar ve vnější kostře, zformovaný do hyperbolického paraboloidu ve tvaru koňského sedla. Ten slouží jako nesmírně silná pružina. K jejímu stlačení je zapotřebí množství energie, která se v jediném okamžiku vybije v mohutném úderu. Při něm se končetina korýše pohybuje rychlostí 23m/s a dosahuje až nepředstavitelného zrychlení 8000 g. Tyto korýše nelze chovat v běžných skleněných akváriích, protože stačí jeden úder a z akvária zbude hromádka střepů.

Největší živočich ?

Je kytovec, plejtvák obrovský (Balaneoptera musculus). Jeho charakteristickým znakem je rýhované břicho, které přispívá k aerodynamickému tvaru a dovoluje hrdelní oblasti roztáhnout se do obrovské velikosti. Díky tomuto zvětšení pak může pojmout až 100 tun potravy. Při narození měří mládě kolem 8 metrů. Největší jedinci mohou dorůst až do délky 33 metrů a jejich váha přesahuje i 150 tun.

Největší mořská hvězdice ?

Midgardia xandaros, z Mexického zálivu. Délku ramen může mít až 138 centimetrů. Je popsáno 1600 druhů hvězdic a všechny se živí převážně lovem rozmanitých mořských živočichů a dokonce i malými neopatrnými rybkami. Nejraději však mají mlže. Zajímavé je, že hvězdice jsou schopny rozevřít misky mlžů silou svých svalů. Kdyby se o to pokoušel člověk, tak spíš misky rozláme, než by mu mlž sevření lastur uvolnil. Tento jev je vysvětlen vytrvalostí hvězdice. Některým mlžům vydrží sevření přibližně půl hodiny, poté začnou svěrací svaly ochabovat, ale jiným vydrží sevření i několik hodin. Hvězdice je však vytrvalá. Jakmile se začnou schránky pootvírat, (některým stačí 0,2 mm) vsune hvězdice lalok předního žaludku dovnitř a trávícími šťávami začne tělo oběti rozkládat. Rozloženou tkáň nakonec pohltí a zbudou prázdné čisté misky k potěše sběratelů. Hvězdice se pohybují pomocí přísavných panožek. Ty jsou zakončeny kleštičkami, které používají při čištění těla a příležitostně při lovu drobných živočichů. Obývají především teplé a hlavně slanější vody. V Baltském moři žijí pouze dva druhy např. hvězdice růžová (Asterias rubens), protože slabší koncentraci soli snášejí špatně.

Největší mořská houba ?

Houby jsou nejjednoduššími mnohobuněčnými živočichy.
Jsou to vlastně volné shluky buněk, z nichž některé se specializovaly na zpracování potravy a zásobují živinami ostatní. Gigantickou houbou je Xestospongia muta. Dorůstá do velikosti více jak dva metry a žije v Karibském moři.

Největší medúza ?

Medúzy patří k nejstarším pozemským organismům a vědci uvádějí, že prodělaly 700 miliónů let vývoje. Je to jediný druh živočichů, jehož tělo se skládá pouze ze dvou vrstev buněk. Nemají skelet, oběhové ani respirační či vylučovací orgány. Chybí jim také hlava, nervový a smyslový systém. Přesto patří k úspěšným lovcům. Největší medúzou je Cyanea capillata, může mít více jak dva metry a přes 100 žahavých velmi jedovatých chapadel.

Největší mořský ježek ?

Sperosoma giganteum (A. Agassi & H. L. Clark 1907) má v průměru 38 cm a váží přes dvě kila.

Největší krab ?

Paralithodes camtschatica, krabovec kamčatský má rozpětí nohou 120 cm a váží téměř 12,5 kilogramů. Žije hlavně podél pobřeží Aljašky a Japonska. Dva jeho exponáty jsou v depozitáři Národního muzea.

Nejdelší mořská řasa ?

Macrocystis pyrifera, nejdelší zaznamenaná délka je 54 metrů.
Žije ve vodách Kalifornie.

Nejplodnější živočich ?

Je známá ryba – měsíčník velký, Mola mola. Patří do příbuzenstva ježíků a havýšů se svým typicky jakoby utnutým a ze stran silně zploštělým tělem. Tato mohutná ryba dorůstá do délky přes tři metry a váhy kolem jedné tuny. Její snůška je opravdu fantastická, klade až 300 miliónů jiker.

Nejmenší ryba ?

Pandaka pygmaea, dospělý jedinec měří 7 – 10 mm. Je to zároveň nejmenší obratlovec na zeměkouli. Tato mini rybka byla objevena v roce 1927 na Filipínách. Je to filipínský endemit. Obyvatelé Filipín jsou na tuto rybku tak pyšní, že si ji zvěčnili na minci v nominální hodnotě 10 sentimo.

NĚKOLIK „NEJ“ O MOŘÍCH

  • Nejteplejší ?
    Je v Perském zálivu. V letních měsících dosahuje teplota až 36°.
  • Nejpodivnější ?
    Je Mrtvé moře. Nadmořská výška tohoto moře je -408 metrů. Nejníže položené místo na světě.
  • Nejslanější ?
    Je Mrtvé moře. Salinita je kolem 30%
  • Nejslavnější ?
    Je opět Mrtvé moře. Slavné je díky léčebným účinkům i biblickým příběhům.
  • Nejšpinavější ?
    Je Černé moře. Průzkum prokázal 20 tun odpadních látek na 1 km2 uprostřed moře. Při pobřeží je však voda poměrně čistá.
  • Nejčistější ?
    Je Weddellovo moře poblíž Antarktidy. Viditelnost je až 80 metrů.
  • Nejnebezpečnější ?
    Je Malajská úžina. Neslavně známá novodobými piráty. Statistika říká, že dochází zhruba ke stu přepadení ročně, často i s následkem smrti pasažérů přepadených lodí.
  • Nejsmutnější ?
    Je Aralské moře (jezero). Nešetrnými zásahy lidí kvůli zavlažovacím systémům pro okolní krajinu, velmi rychle vysychá. Hladina už klesla o polovinu a tento trend stále pokračuje. Přitom postupně vymírá celá řada živočichů. Je to zřejmě největší ekokatastrofa na světě.
  • Nejhlubší ?
    Je Mariánský příkop v Tichém oceánu. V roce 1957 naměřila sovětská výzkumná loď 11 034 m. Novější výzkum japonské lodi z roku 1984 naměřil 10 034 metrů. Při zjišťování hloubky jsem narazil ještě na jiný počet metrů!?
Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Web_Jaroslava_Derky_logo.png.
0 Shares