Lastury na telefonních kartách
Sbírání mořských mušlí je asi nejstarší sběratelský obor na světě
Naopak tu nejkratší historii mají telefonní karty. Ačkoliv tyto plastové, co do velikosti úplně stejné obdélníčky jsou poněkud vzdálené od krásných lastur, přesto jsou zajímavým objektem také pro nás. Na telefonních kartách lze najít téměř vše a snad každý sběratel čehokoliv si tam ze svého zaměření najde objekt svého zájmu. Samozřejmě, že i podmořský svět nemůže být výjimkou, a proto si na své přijdou i sběratelé měkkýšů.
První telefonní karty se objevili v ČR v roce 1991 a po necelých dvou letech se staly vyhledávaným sběratelským objektem. V roce 1996 u nás vyšly dvě karty s podmořským motivem. Na první byl korálový útes s rybou a druhá s překrásnou medúzou. O rok později vyšla karta s mořskou hvězdicí. Netrvalo dlouho a ještě téhož roku byla na další kartě vyobrazena směs různých homolic. O tuto kartu se plnou měrou zasloužil náš člen Miroslav Hrdý, který tady zvěčnil část své sbírky. Je autorem mnoha motivů na TK.
K naší velké radosti byl v ČR první objekt ke sbíraní měkkýšů na TK na světě. Zřejmě od tohoto momentu začala řada z nás shromažďovat karty s měkkýši i z ostatních zemí. A věru není jich málo. TK s mušlemi nechybí ani v Maďarsku a Německu, kde jsou zatím pouze po jednom kuse. Zato v Itálii jich vyšla celá série. Řecko přispělo zatím jen fosilními mušlemi. Co se týče evropských zemí svůj prim zde hraje bezkonkurenčně Chorvatsko, které produkuje desítky karet s podmořským motivem. I Bulharsko má svoji sérii čtyř karet s mušlemi.
Ve světě větší série vycházejí hlavně v přímořských zemích. Jmenovitě Venezuela, Thajsko, Omán, Austrálie, Fidži, Jihoafrická republika, Taiwan, Japonsko, Čína, Singapur, Brazílie a mnohé další. Posledně jmenovaný stát má vydanou kolekci sedmi karet, která je podle mého názoru určitou raritou mezi kartami s touto tématikou. Sehnat aspoň jednu kartu z této kolekce není jednoduché, protože náklad činí pouze 10 000 kusů. Na zemi, která má téměř 160 miliónů obyvatel je to velmi nízký náklad. Já jsem měl to štěstí a náhodou tuto sérii koupil před třemi lety v Antwerpách za 40 USD od italského sběratele. Byla vydána za přispění bratrů Josého a Marcuse Coltrových. Tito aktivní brazilští sběratelé se velmi angažují ve všech směrech kolem mušlí. Objevili řadu nových druhů a píší o nich odborné články. Nabízejí mušle k prodeji po internetu, nebo na světových burzách (např. Antwerpy). Jejich internetové stránky jsou www.femorale.com.br
Myslím si, že vedle známek a mincí jsou tyto plastové obrázky dalším vhodným objektem ke sbírání. Své sbírky si můžete rozšířit na pražském Mezinárodním veletrhu Sběratel, který se koná vždy v září na Výstavišti v Praze Holešovicích. V Praze i v ostatních městech existují burzy telefonních karet a téměř na každé sběratelské burze se také TK vyskytují. Na českých internetových stránkách se nabízejí většinou naše TK, ale někteří prodejci jsou schopni časem sehnat jakékoliv karty.
V mé sbírce je zastoupeno 82 karet s mořskými mušlemi, 17 kusů suchozemských měkkýšů především z Kuby (podle kterých je velmi snadná identifikace). Nahožábrých plžů mám 11 kusů a několik karet mám i s fosilními měkkýši. Poměrně velké zastoupení měkkýšů na TK dává tušit široký potenciál sběratelského materiálu.