Nej… kolem měkkýšů a lastur

Největší mořský plž ?

Syrinx aruanus ( Linné 1758), má největší ulitu na světě, která může dorůst až do 80 cm. V soukromé sbírce Dona Pisora z Kalifornie je exemplář velký 77,2 cm. Žije ve vodách Austrálie.

Nejmenší mořský plž ?

Skeneopsis pellucida Monterosato 1874, maximální velikost je pouze půl milimetru. Žije ve Středozemním moři (Itálie, Maroko).

Největší mořský mlž ?

Tridacna gigas (Linné 1758), zéva obrovská. Prokazatelná velikost je 140 cm a váha 270 kg. Tento impozantní mlž má pověst zabijáka potápěčů a vyprávějí se o ní různé hororové příběhy. Že je to pouze pověra se může přesvědčit každý, kdo šnorchluje v mělkých tropických vodách. Z vlastní zkušenosti vím, že jen vyfotit rozevřenou zévu není vůbec jednoduché. Řada jejich očí reaguje na světlo, tmu a pohyb. Při pouhém přiblížení potápěče, nebo ryby se v mžiku uzavírají. Zéva se tím brání a proto neexistuje, aby si nechala strčit nohu, nebo jiný předmět jen tak, mezi lastury. Na druhé straně jsou zévy hojně loveny pro maso. Zkušený lovec, však musí vyčkat až se zéva lehce pootevře, aby ji mezi lastury mohl v rychlosti blesku strčit nůž, nebo železnou tyčku. Po vyříznutí svalu zanechá lastury na místě. Zéva se živí především řasami, vynímečně organickým detritem.

Nejtěžší mořský plž ?

Turbinella pyrum f. napus, ( Lamarck 1822) je neobyčejně silnostěnná ulita už od prvního závitu. Žije ve vodách Srí Lanky a Indie. Prokazatelně patří mezi nejtěžší lastury. Dorůstá do velikosti kolem 30 cm. Turbinella v mojí sbírce měří 28,6 cm a váží 2,125 kg. Pro ilustraci Charonia tritonis měří 46,1 cm a váží 1,20 kg.

Nejvzácnější ulita ?

V současné době to bude zřejmě Cypraea alexhuberti (Lorenz&Hubert 2000), Pochází z Andamanského moře a u sběratelů je známo pouze 6 kusů. Za jeden exemplář bylo údajně zaplaceno 20 000 USD. Informace o nejdražší ulitě se budou velmi různit a každou chvíli měnit.

Nejvzácnější čeleď ?

Jsou to bezesporu zářezovky (Pleurotomariidae), kterým se také říká žijící fosílie. Obývají hlubiny a nepřístupná místa pod útesy. Do této čeledi patří 29 druhů a většina z nich je velmi vzácná. Jen několik málo sběratelů na celém světě vlastní všechny druhy.

Nejlepší zrak ?

Mezi měkkýši, kteří mají ulitu je to křídlatec vřetenovitý Tibia fusus. Mohutně vyvinuté oči jsou nejdokonalejší mezi všemi plži.

Největší osten?

Má už známý křídlatec vřetenovitý Tibia fusus. Osten většinou dosahuje téměř délky samotné lastury. Má-li lastura např. 16 cm, tenký trn je dlouhý minimálně 14 cm. Největší známá vřetenovka měří 31,2 cm. Osten je ve skutečnosti sifonální kanálek, kterým může plž vysunout sifon. Ten je tak chráněný tenko částí lastury před nepřáteli. Sifon je chemickým ekvivalentem nosu, který pomáhá živočichovi pátrat po potravě.

Nejdelší snůšku vajíček ?

Má atraktivní křídlatec jednoprstý Strombus gallus. Žije v Karibské oblasti, kde je poměrně neběžný. Samice kladou při rozmnožování obrovské šňůry vajíček, dlouhé až 20 metrů.

Nejmenší snůšku vajíček ?

Mezi měkkýši mají Volutidae. V jedné snůšce je obvykle jen několik desítek vajíček, protože samotná snůška pro ně představuje velkou zátěž. Vajíčka jsou totiž slepována do spirálovitého kuželu, jehož stavba může často trvat několik týdnů. Vajíčka jsou obalena rosolovitým vakem a celá masa je přilepena na skálu, nebo jiný pevný povrch. Mladé voluty se líhnou až když mají dost síly dostat se z pevného vaku ven. Pro své nečetné potomstvo většina volut patří mezi vzácné, nebo neběžné.

Nejinteligentnějšími měkkýši ?

Můžou být chobotnice. Prokázali to při pokusech v laboratořích, kde dokážou plnit různě složité úkoly. Ovšem za nejinteligentnější a také nejrychlejší bezobratlé živočichy jsou považovány sépie. Jejich vynalézavost při hledání potravy, maskování, nebo při vyhledávání partnera, nemá v mořském světě obdoby. Jejich velikost se pohybuje od 7 cm až po obrovské dvacetimetrové krakatice. Sépie mají oproti tělu velký mozek a velké oči. Zde několik ukázek inteligence chobotnic:

Nejrychleji se pohybující plži ?

Patří do čeledi Olividae, nebo Strombidae ? Strombidae se pohybují pomocí víčka tak, že ho zaseknou do písku a přitáhnou se. Budí tak dojem jako by po dně skákali. Olivy po písku lezou jako většina plžů a mezi těmito jsou nejrychlejší.

Nejdokonalejší mlži ?

Jsou to hřebenatky Pectenidae. Vějířovité lastury se pro nás staly symbolem moře a inspirovaly řadu výtvarných umělců od Botticelliho, Zrození Venuše až po logo petrolejářské společnosti Shell. Dokonalost těchto mlžů je dána několika jedinečnými vlastnostmi. Očka na tykadlech kolem jejich pláště rozlišují nejen světlo a tmu jako u ostatních mlžů. Ale i pohyb a pravděpodobně i tvary předmětů. Dovedou se také velmi rychle pohybovat. Rozevíráním a zavíráním lastur vhánějí vodu do sifonu, který je v blízkosti vazu a odtud ji vystřikují a využívají reakce k pohybu, který připomíná skákání ulit po dně. Tímto způsobem dokáží uniknout svým nepřátelům.

Nejjedovatější měkkýš ?

Je homolice mapová Conus geographus. Jed této homolice je natolik toxický, že může usmrtit člověka do pěti hodin při neposkytnutí pomoci, účinného protiléku. (viz Nebezpeční měkkýši)

Nejzvláštnější potrava ?

Teredo navalis – sášeň (nebo šášeň) lodní se živí dřevem. Napadá dřevo spadlé do moře a často se zavrtává do lodních trupů. Tím se stala šášeň noční můrou pro námořníky, kteří ji v minulosti označovali jako „lodního červa“. Už v larválním stádiu se zavrtává do dřeva a jak roste vyhlodává ve dřevě stále větší dutiny. Jako nástroj používá misky lastur, kterými pohybuje sem a tam. Dřevo s větší části stráví a chodbu za sebou vystýlá měkkým křídovým uhličitanem vápenatým. Vzhledem k tomu, že na povrchu napadeného dřeva zanechávají sášně téměř mikroskopické dírky, dokáží často provrtat lodní trup jako řešeto, než si někdo povšimne díla zkázy.

Největší stavba ze světa měkkýšů ?

Vytvořili ji plži z čeledi Vermetidae. Nedovitka Vermetus nigricans vystavěla za 3000 let u floridských ostrovů 35 km dlouhou bariéru.

Nejkrásnější lastura ?

Tak tuto otázku nedokážu odpovědět. Skutečností je, že těch krásných je mnoho a pro každého může být nejkrásnější ta jiná. Asi to bude stejné jako se ženami.

0 Shares